Моя власна
інтернет сторінка

    Моя школа

    Моя сторінка

    Креслення

    Утворення аксонометричних проекцій.

    Загальні відомості про аксонометричні проекції. Ви вже знаєте, як утворюються на кресленні вигляди предмета. Для цього предмет умовно розміщують усередині прямого тригранного кута, сторони якого являють собою площини проекцій — фронтальну, горизонтальну і профільну. Послідовним проеціюванням предмета на ці площини одержують зображення видимих його сторін — вигляди. Кожний вигляд зокрема дає уявлення про форму предмета тільки з одного боку. Щоб створити уявлення про форму предмета в цілому, потрібно проаналізувати і порівняти між собою окремі вигляди. Створення цілісного уявлення про предмет за його виглядами на кресленні — завдання досить складне.
    Предмет можна спроеціювати на площину проекцій і таким чином, щоб на утвореному зображенні було видно декілька його сторін (рис. 1). Утворене таким чином зображення називають наочним. За ним уявити форму предмета легше, ніж за окремими виглядами.
   Щоб одержати наочне зображення, предмет певним чином розміщують відносно координатних осей х, у і z і разом з ними проеціюють його на довільну площину (рис. 2). Цю площину називають площиною аксонометричних проекцій, а проекції координатних осей називають аксонометричними осями. Зображення предмета на площині аксонометричних проекцій називають аксонометричною проекцією. На основі аксонометричних проекцій виконують технічні рисунки, які застосовують для пояснення будови різних предметів.



                                                                рис.1





                                                                рис.2

Види аксонометричних проекцій.


   Залежно від положення координатних осей, а значить і самого предмета, відносно площини аксонометричних проекцій, утворюються різні аксонометричні проекції. Розглянемо ті з них, які використовують найчастіше. Аксонометричне зображення може бути утворене косокутним і прямокутним проеціюванням.
   Утворення аксонометричного зображення косокутним проеціюванням показано на рисунку 3. Предмет розміщують так, щоб його передній і задній боки, а також осі х і z, з якими він суміщений, були паралельними площині аксонометричних проекцій. Проеціювання здійснюють паралельними променями під гострим кутом (меншим за 90°) до площини аксонометричних проекцій. На одержаній аксонометричній проекції передній бік предмета зображується в натуральну величину, а лівий і верхній будуть дещо спотвореними. Утворену косокутним проеціюванням аксонометричну проекцію називають фронтальною диметричною проекцією.



Утворення аксонометричного зображення прямокутним проеціюванням показано на рисунку 4 . Предмет розміщують так, щоб три його боки з осями х, у і z були нахилені до площини аксонометричних проекцій під однаковими кутами. Проеціювання здійснюють паралельними променями, спрямованими перпендикулярно до площини аксонометричних проекцій. На одержаній аксонометричній проекції видно три боки предмета, але з деякими спотвореннями. Утворену прямокутним проеціюванням аксонометричну проекцію називають ізометричною проекцією.



                                                                рис.4

Осі аксонометричних проекцій.





                                                                рис.5


   Для побудови аксонометричних проекцій розміри зображень відкладають уздовж ак-сонометричних осей х, у і z. Тому побудову аксонометричної проекції починають з проведення аксонометричних аксонометричних осей. Осі фронтальної диметричної проекції розміщують, як показано на рисунку 5,а: вісь х — горизонтально, вісь z — вертикально, вісь у — під кутом 45° до горизонтальної лінії. Осі виходять з однієї точки О — початку аксонометричних осей. Кут 45° будують за допомогою рівнобедреного косинця (рис. 5, б).
   Для побудови зображення у фронтальній диметричній проекції вздовж осей х і z (і паралельно їм) відкладають натуральні розміри предмета, по осі у (і паралельно їй) — розміри, зменшені вдвоє. Звідси й походить назва «диметрія», що по-грецьки означає «подвійні виміри».



                                                                рис.6


   Положення осей ізометричної проекції показано на рисунку 6, а: вісь z проводять вертикально, а осі х і у — під кутом 30° до горизонтальної лінії (120° між осями). Проводять осі за допомогою косинця з кутами 30°, 60° і 90° (рис. 6, б).
   Для побудови зображення в ізометричній проекції вздовж осей х, у і г (і паралельно їм) відкладають натуральні розміри предмета. Звідси й походить назва «ізометрія», що по-грецьки означає «рівні виміри».

ЗАПИТАННЯ
1. Що являє собою аксонометрична проекція? Як вона утворюється?
2. У чому перевага аксонометричного зображення над зображеннями в системі прямокутних проекцій?
3. У чому різниця між фронтальною диметричною та ізометричною проекціями?
4. Як відрізнити між собою аксонометричні зображення одного предмета, виконані у фронтальній диметричній та в ізометричній проекціях?


Графічне завдання до вправи.
   Побудуйте фронтальну диметричну проекцію предмета, зображеного на рисунку 7, а, та ізометричну проекцію предмета, наведеного на рисунку 8, б.



                                                                рис.7                                                                 рис.8







Скачати розробку уроку "Утворення аксонометричних проекцій."





(Теги: Креслення, уроки з креслення, рисунки, розробки уроків з креслення, завдання по кресленню, шкільний матеріал з креслення, факультатив креслення)

    Designed by Shostak
2013